Starobiblijne legendy Starobiblijne legendy

postheadericon Starobiblijne legendy

Oprócz okolic, w których szafiry występują w tych miejscach, gdzie się narodziły, spotykane są na Dolnym Śląsku w złożach wtórnych. Słyną z obecności drogich kamieni piaski złotonośne okolic Złotoryi. Tu jednak są o wiele mniejsze, gdyż wielkość ich nie przekracza 0,3 mm. W pobliżu Legnickiego Pola można też znaleźć bladoniebieskie szafiry o zielonkawym odcieniu.

Starobiblijne legendy mówiły o młodzieńcach, zabitych w obronie wiary przodków, a „wszyscy byli jak szafir”. Podobne legendy krążyły także o poległych na Polu Legnickim – oddali przecież życie, walcząc z groźnymi najeźdźcami, przybyłymi z Azji – Tatarami. Krew poległych zmieniła się – zgodnie z wierzeniami średniowiecza – w drogie kamienie, które położyła na ołtarzu świętobliwa mniszka z Trzebnicy – księżna pani Jadwiga Śląska (Śpiący rycerze – polegli pod Legnicą, zostali ukryci w grocie i czekają na obudzenie). Faktem jest, iż i górników spod Złotoryi i mistrzów złotniczych z okolicznych grodów pognali Tatarzy w jasyr, pragnąc by ich możni oraz kobiety z chańskich haremów miały podobnie piękne ozdoby jak pokonani chrześcijanie.

Ale to jeszcze nie wszystkie miejsca występowania w Polsce tych kamieni. W okolicach Lwówka, w żwirach złotonośnych, oprócz wielu innych kamieni drogocennych, takich jak czerwone i czarne spinele, cyrkony i hiacynty, można napotkać i szafiry. W XIX wieku znajdowano tu podobno nawet szafiry gwiaździste. Dolina rzeki Kwisy w okolicach miejscowości Leśna też obfituje w rubiny i szafiry. Są one jednak bardzo drobne. Największe z nich dochodzą do 0,5 mm. U naszych sąsiadów w Czechosłowacji występują także szafiry w miejscowości Izerska w północnych Czechach. Podobno są to najpiękniejsze szafiry w Europie, wydobywane już od XVI wieku. Najładniejsze z nich można podziwiać w Muzeum Narodowym w Pradze.

Leave a Reply