Spinel Marty Katarzyny I Spinel Marty Katarzyny I

postheadericon Spinel Marty Katarzyny I

26 maja 1724 roku Piotr doprowadził do koronacji już nie Marty Skowrońskiej, lecz Katarzyny Aleksiejewny. Oczywiście, wcześniej Katarzyna znowu zmieniła wyznanie, tym razem na prawosławne. Na kilka lat przed koronacją Katarzyny pierworodny syn cara Piotra I z jego pierwszego małżeństwa – carewicz Aleksy – zmarł w celi więziennej. 28 stycznia 1725 roku zmarł car Piotr, a na tron wstąpiła ex-żołnierska branka z Inflant Katarzyna I. Panowała krótko, bo 2 lata, ale zdążyła wymusić dar w postaci 415-karatowego spinela na jednym ze swych poddanych, który został skazany na syberyjskie zesłanie.

Ogromny lśniący spinel może być symbolem kariery dzięki mało cnotliwemu życiu. Podobno wcześniej ów ogromny spinel był własnością chińskiego cesarza Kong-Si. Chiński spinel ogromnej wartości nie przyniósł jednak szczęścia ambitnej ponad miarę plebejuszce. Zapewne wierzyła, iż czerwony spinel jest kamieniem życia, a mimo to jej dzieci szybko umierały. Tymczasem okazało się, że i żywot Katarzyny Aleksiejewny na carskim tronie nie okazał się zbyt długi. Carowa zmarła 6 maja 1727 roku, licząc sobie czterdzieści trzy lata. Żadne z jej dzieci nie dorosło wówczas do tronu i dlatego zarządziła, by kolejnym władcą został Piotr II, wnuk Piotra I, syn zamęczonego w więzieniu carewicza.

Spinel Marty -Katarzyny I zdobi ważne insygnium przechowywane w kremlowskim skarbcu, jest to bowiem wielka korona imperator- ska Katarzyny II, złożona z brylantów, pereł oraz owego ogromnego spinela na którym zamontowano brylantowy krzyż. Koronę tę sporządził w roku 1762 słynny jubiler J. Posier, pracując dzień i noc, by zdążyć na uroczystość koronacji, Uboga z domu księżniczka Anhalt-Zerbst chciała olśnić świat potęgą iinperatorowej wielkiego państwa.

Leave a Reply