Specjaliśći od szlifowania diamentów Specjaliśći od szlifowania diamentów

postheadericon Specjaliśći od szlifowania diamentów

Krzyżowcy, którzy zrazu zadowalali się lupami zdobywanymi na niewiernych, czyli wyznawcach islamu, zaczęli niebawem także rabować i chrześcijan, a zdobycie i rabunek Bizancjum podczas wyprawy świadczyłby raczej o złowrogiej sile bezcennych kamieni. Wśród krwawo zdobytej wówczas biżuterii najjaśniejszym blaskiem świeciły diamenty. W Europie nie znano wówczas tajemnicy ich szlifowania, dlatego też chętnie wierzono w ich niezwykli) moc i właściwości. Przywiezione z dalekich wypraw diamenty stały się ulubioną ozdobą szlachty i duchowieństwa.

Najlepszymi specjalistami od szlifowania diamentów byli w tamtych czasach rzemieślnicy indyjscy. Do tej pory zresztą cieszą się oni sławą najlepszych w tej dziedzinie, mimo że tajemnice metody szlifowania zostały odkryte przez uczonych krystalografów. Pozostaje jednak zawsze zręczna ręka oraz dobry smak i wyobraźnia artystyczna, czego nigdy nie brakowało, i to od wielu pokoleń, ludziom urodzonym w okolicach miejsca narodzin diamentów.

Jest zresztą coś symbolicznego w sposobie mówienia o nieoszli- fowanych diamentach, jakże skromnie się prezentujących w porównaniu z tęczowym blaskiem tych, które przeszły przez ręce doświadczonego szlifierza drogocennych kamieni. Porównuje się często do nich utalentowanych ludzi, którym los nie pozwolił rozwinąć swych możliwości powiedzeniem „Sito, które gubi diamenty”. Niekiedy mówimy o edukacji doskonałej, że wszechstronnie wydobyła wszelkie walory z surowca, jakim jest charakter i rozum ludzki, tak jak czyni to doświadczony szlifierz drogich kamieni.

Leave a Reply