Porte-malheur Porte-malheur

postheadericon Porte-malheur

Porte-malheur – przeciwstawienie maskoty, przedmiot przynoszący nieszczęście, klejnot ten świecił ongiś w koronie Lucypera, a wypadł z niej przy strąceniu wspaniałego anioła na ziemię. Dama Esclaromonda, strażniczka Graala, wrzuciła cenną relikwię w rozpadlinę skały, którą rozłupała swym dziobem biała gołębica, przybyła z nieba. Góra się zamknęła i w ten sposób uratowano czarę opalową. Zastępy diabelskie z wściekłością spaliły katarskich obrońców zamku.

Pewne elementy, związane z symboliką Graala, nawiązują do starych sakralnych czar związanych z argonautami i Złotym Runem, Heraklesem oraz wędrówkami samego boga Apollina. Wszystko łączy się i kojarzy nader niespodziewanie. Średniowieczni alchemicy mieszali w swych retortach tajemnicze ingrediencje i stosując mistyczne zaklęcia poszukiwali Eliksiru Życia lub kamienia filozoficznego, zwanego niekiedy także Złotym Runem.

Graala szukali rycerze Okrągłego Stołu, szczególnie zaś Lancelot, Parsifal i Galahad. Parsifal według pieśni trubadurów szukał w Graalu kamienia Lapis ex cocks, czyli „tęsknoty za rajem”.

Apollo przynosił pomoc, był bowiem bogiem czystego światła słonecznego. Do swego wybranego narodu Apollo przybywał wozem złocistym, wykutym przez Hefajstosa z czystego kruszcu. Ów wóz przypominał czarę i wiózł uśpionego boga nad powierzchnią wody, strzegąc jego snu.

Leave a Reply