Polacy chętnie nosili czerwone kamienie Polacy chętnie nosili czerwone kamienie

postheadericon Polacy chętnie nosili czerwone kamienie

Magnaci i władcy zdobywali legendarne łupy na nieprzyjaciołach, zwłaszcza Turkach i Tatarach. Także posłowie chana krymskiego czy sułtana przywozili odpowiednio cenne upominki, nie bez racji spodziewając się odpowiedniego rewanżu. XVI-wieczny sułtan turecki Sulejman II Wspaniały w swym haremie miał ukochaną żonę Roksolanę, brankę ukraińską. Roksolana, pragnąc by zapomniano o jej chłopskim pochodzeniu, otaczała się baśniowym wręcz przepychem, a przesyłając odpowiednie dary w klejnotach Zygmuntowi Augustowi, nazywała go „swym czcigodnym bratem”.

Może właśnie od Roksolany pochodziły wielkie rubiny, które zapisał podkomorzy sandomierski Ossoliński w swej relacji z roku 1633: „…Item rubin bardzo wielki… Jedenaście świętych Jerzych, szczerozłotych, diamentami i rubinami sadzonych, a dwunasty gdzieś w zastawie (…) Item pasy rozmaite z rubinami i diamentami. Alzbonty mniejsze. Pierścieni wielkich 600”.

Zygmunt August na rok przed śmiercią otrzymał spadek po swym siostrzeńcu Janie Zygmuncie Zapolyi. Ów krótko panujący król węgierski był synem Izabeli Jagiellonki i Janosa Zapolyi, który był bratem pierwszej żony Zygmunta Starego – Barbary. Gdy Jan Zygmunt przyszedł na świat umarł jego ojciec, co skazało wdowę po nim oraz syna na tułaczkę i poniewierkę. Wesele Izabeli Jagiellonki odbywało się swego czasu nad wyraz hucznie, ale mądry błazen Stańczyk radził już wówczas ojcu panny młodej kupić zawczasu córce jakąś zacną kamienicę w Krakowie, by w razie niepomyślnych losów miała się dokąd schronić. Rzeczywiście, losy tak zrządziły, iż Izabela wraz z synem tułała się aż do 1556 roku, kiedy na wezwanie sejmu siedmiogrodzkiego królowa -wdowa mogła powrócić do ojczyzny Zapolyów. Witał ją Stefan Batory, w przyszłości król Polski. Królestwo Zapolyów, wpraw- dzie zmniejszone terytorialnie, powstało na nowo do życia. Królowa otrzymała wtedy władzę niemal absolutną, a jej centralizacja sprawiła, że sztuczny twór, zlepek paru narodowości, stał się głównym ośrodkiem niepodległości między dwoma obcymi zaborami – Habsburgami i Turkami. Symbolem tego państwa stała się korona wykonana w technice szczerozłotego filigranu, ozdobiona czterema wielkimi szafirami i takimiż rubinami. Podobnymi kamieniami było wysadzone berło i jabłko, sporządzone na wzór insygniów cesarskich.

Leave a Reply