Pielgrzymka do Mekki Pielgrzymka do Mekki

postheadericon Pielgrzymka do Mekki

Powrót kamienia z nieba na Ziemię jest łączony z postacią proroka Abrahama, którego uznaje się za budowniczego miejscowego sanktuarium. Pierwotnie kamień ów miał barwę białą, sczerniał jednak od łez wylewanych za grzechy ludzkie. Czci się tu obok Abrahama także Hagar i jego syna Ismaela. Groby tych obojga znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie kamienia – za niskim półkolistym obmurowaniem. Kamień okrywają zasłony. Przed muzułmanami Kaabę czcili także poganie, ale prorok Mahomet oczyścił to miejsce z wszelkich śladów bałwochwalstwa.

Pielgrzymka do Mekki, choćby raz w życiu, jest obowiązkiem wierzącego mahometanina. Należy obejść Kamień siedmiokrotnie (trzy pierwsze obejścia świętości szybkim krokiem, cztery normalnym), ucałować Czarny Kamień, odmówić krótką modlitwę, wypić wodę ze źródła Zamzan. Najlepiej dokonać tych świętobliwych czynności w miesiącu ramadan. Poza Kaabą pielgrzym powinien odwiedzić grób proroka w Medinie oraz dopełnić kilku jeszcze czynności, nie mających już bezpośredniego związku z tajemniczym kamieniem.

W każdym razie my – Polacy zarabiamy na owych pielgrzymach w sposób pośredni. Sprzedajemy dywaniki, czyli tzw. modlitewniki. Dywan taki ma okrągły otwór jak w ornacie, zabezpieczony sztywną gazą. Tam organizatorzy pielgrzymek wkładają półokrągły kamień, potarty o islamską świętość. Powstaje w ten sposób nadzwyczaj ceniona pamiątka z obowiązkowej dla wiernych pielgrzymki do Mekki.

Leave a Reply