Pielgrzymka do Mekki – kontynuacja

postheadericon Pielgrzymka do Mekki – kontynuacja

Wszystkie meczety mają oznaczone ukierunkowanie w stronę Mekki, czyli tzw. Kiblę, miejsce wskazane przez uczonych na użytek architektów i budowniczych muzułmańskich świątyń. Jest to konieczne, by wierni mogli w czasie modlitwy zwrócić się w stronę Mekki.

Do niedawna wstęp do tego miasta, nie mówiąc już o świątyni, mieli wyłącznie muzułmanie. Jak o niezwykłej sensacji opowiadano o tych giaurach, którym udało się sforsować granice Mekki – oczywiście bawił tu swego czasu słynny Lawrance of Arabia, a potem nawet nakręcono ukrytą kamerą film o pielgrzymce. Dziś już nikt nie uważa Kaaby za pępek Ziemi, do dziś jednak kamienie potarte o świętość islamu – zgodnie ze starymi tradycjami – nie tylko chronią przed demonami, ale są uważane także za talizmany przywracające zdrowie.

Powróćmy jednak do naszej Planety – Ziemi, gdyż czas płynie i rozszerzają się granice olbrzymiego „kufra”, a wraz z nim i nasze wiadomości o Ziemi. A więc planeta ludzi – Ziemia jest kolejną trzecią planetą według oddalenia od Słońca. Jej okres obiegu dokoła Słońca wynosi 364,2364 dni. Promień równikowy 6378,160 km, a biegunowy 6356,775 km. Obecnie mówimy, że Ziemia nasza jest geoidą spłaszczoną na biegunach, łatwo obliczyć nawet to spłaszczenie, które wynosi 0,003353. Masę naszej planety obliczono na 5,975-1027 g, a średnia gęstość równa się 5,52 g/cm3. Albedo naszej Ziemi, czyli stosunek ilości energii otrzymanej od Słońca do ilości energii odbijanej przez powierzchnię, wynosi 0,34.

Leave a Reply