Opal jest kamieniem o iście bajecznej urodzie Opal jest kamieniem o iście bajecznej urodzie

postheadericon Opal jest kamieniem o iście bajecznej urodzie

Do opali szlachetnych zalicza się tylko te, które wykazują ową grę barw. Jest ona związana z niezwykłą budową wewnętrzną opali. Badania pod mikroskopem elektronowym australijskich opali szlachetnych ujawniły ich budowę. Okazało się, że składają się one z obszarów, w których występują globule krzemionkowe ułożone w uporządkowaną, „swoistą” sieć przestrzenną. Na niej właśnie następuje ugięcie światła widzialnego. Od średnicy kulek zależy długość fal świetlnych, które uczestniczą w dyfrakcji, a zatem i barwa samego opalu.

Opal jest kamieniem o iście bajecznej urodzie. Nic więc dziwnego, iż był ulubionym klejnotem epoki romantyzmu, a następnie na jego fascynującym uroku poznali się zarówno poeci, jak i artyści epoki fin de siecle’u. Mieniące się kamienie same zachęcają do snucia cudownych opowieści o wodzie życia, rusałczanych oczach wypłakanych z tęsknoty po niewiernym kochanku, czy wróżebnych zwierciadelkach używanych przez Queen Mab i jej służbę. Królowa Mab – celtycka władczyni elfów – miała podobno dar wydobywania z mózgów ludzkich snów po to, by przekazywacje wróżkom. Sny, które chętnie zabierała sobie, miały tęczowe barwy mlecznego opalu.

Na przełomie XIX i XX wieku ludzie tak zachwycali się opalem, że produkowali z opalowego szkła wazony i flakony na toaletki pięknych pań. Dziś owe opalowe szkła są ozdobą każdego muzeum sztuki stosowanej podobnie zresztą jak biżuteria, powstała w epoce belle epoąue.

Leave a Reply