Najpiękniejsze zabarwienie szafirów Najpiękniejsze zabarwienie szafirów

postheadericon Najpiękniejsze zabarwienie szafirów

Przy doświadczeniach z substancjami barwiącymi kamienie syntetyczne stwierdzono także, że żółte zabarwienie można uzyskać dzięki tlenkom żelaza, niklu, uranu, tytanu i talu. Barwę fiołkową nadają domieszki manganu i wanadu, a zieloną dodatek tlenków wanadu i kobaltu. Istnieją także i inne sposoby uzyskiwania zabarwienia syntetycznych kryształów. Jest to naświetlanie ich substancjami radioaktywnymi. Działanie takie daje możliwości uzyskiwania przeróżnych zabarwień od żółtych i zielonych, poprzez czerwone i fiołkowe, aż do brunatnych. Badacze wysunęli stąd przypuszczenie, że w wielu naturalnych kamieniach zabarwienie wywołane jest radioaktywnością. Trzeba bezstronnie przyznać, że te syntetycznie uzyskane kamienie, mimo stosowania różnych domieszek, podpatrzonych w przyrodzie, nie są tak piękne jak kamienie naturalne. Obdarzone są jednak tymi samymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi. Mają mały współczynnik rozszerzalności cieplnej, odporność na działanie wielu chemikalii i wysoką wytrzymałość mechaniczną. Jest to powodem, że produkuje się ich znacznie więcej niż innych kamieni. Znajdują bowiem zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

W laboratoriach przyrody też nie zawsze udawało się uzyskać najpiękniejsze zabarwienie szafirów. Z tego względu naturalne szafiry wydobywane w różnych częściach świata także mają odmienne odcienie niebieskiej barwy.

Te najpiękniejsze pochodzą z Kaszmiru – mają głęboką, czystą barwę o odcieniu aksamitnym, co powoduje, że kamień wydaje się nieprzezroczysty, a przez to jakiś pełen tajemnic. Szafiry z Syjamu są o wiele jaśniejsze i nie mają już tego aksamitnego, miękkiego blasku kamieni kaszmirskich. Cejlońskie szafiry są jak bławatki, niekiedy przechodzące w odcienie fiołkowe. Z Cejlonu pochodzą też najczęściej wysoko cenione szafiry gwiaździste. Jeden z najsłynniejszych kamieni tego rodzaju znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Stanach Zjednoczonych. Nosi on nazwę „Błękitnej Gwiazdy Indii”. Skradziono go – być może dla jego cech magicznych i udało się go odzyskać. Jego magia nie służy ojczyźnie, z której przybył.

Leave a Reply