Moda na turkusy w Europie Zachodniej Moda na turkusy w Europie Zachodniej

postheadericon Moda na turkusy w Europie Zachodniej

Cnotliwe mieszczaneczki w XIX wieku nosiły chętnie pierścionki z niezapominajką, złożoną z turkusów, odpowiednie krzyżyki sadzone tymi kamieniami, niektóre mogły sobie pozwolić na kosztowniejsze już bransolety czy kolczyki z turkusami.

Moda na turkusy w Europie Zachodniej wiązała się z romantycznym nawrotem do średniowiecza. Z połowy XIX wieku pochodzi bardzo charakterystyczna przepaska na szyję, wystawiona na wystawie światowej w Londynie w 1851 roku. Składają się na nią złoto, emalia, diamenty, turkusy, perły. Na opasce jest gotycki łaciński napis: Christi crux – esi mea lux. Zaprojektował ją Augustus Welby Nosthmore Pugin dla Jane Knill – swej trzeciej żony. Pugin jako architekt zaprojektował 65 kościołów, a od 1835 roku stał się katolikiem, zafascynowany starą sztuką gotycką. Małżonka Pugina niebawem po otrzymaniu prezentu stała się wdową, tak więc pobożna maksyma okolona perłami mogła stać się konieczną wytyczną na resztę życia zacnej Pani Jane.

Wiktoriańska epoka narzuciła styl całej Europie, bo korzyści z terenów kolonialnych budziły albo dumę Anglosasów,. albo też zazdrosny podziw. Ponadto dobra mieszczańska rodzina zacnej Wiktorii i Alberta stawała się mieszczańskim ideałem średnich warstw na długie lata, swoistej moralności oraz obowiązujących zasad dobrego tonu.

Paryż cesarstwa Napoleona III i jego urodziwej żony – Hiszpanki Eugenii Montijo nadawał ton arystokratom, ale także półświatkowi, Solidna mieszczanka Wiktoria była wzorem moralności mieszczańskiej oraz stylu wiktoriańskiego. Polegał on także na tym, że burżuazja demonstrowała kolonialne zdobycze także w postaci przywożonych ze Wschodu klejnotów, które nosiły następnie córki i małżonki brytyjskich bogaczy.

Leave a Reply