Magiczne właściwości kamieni szlachetnych

postheadericon Magiczne właściwości kamieni szlachetnych

Z kolei van Helmont (1577 – 1644) wiele pisał o „magicznej sile ducha”. „Owa magiczna, działająca na odległość, a naturalna siła duszy spoczywa uśpiona i oczekująca obudzenia we wnętrzu człowieka”.

Te wszystkie siły – łączące człowieka ze światem przyrody, a także innymi ludźmi – mogą zostać wzmocnione dzięki odpowiednim układom ciał niebieskich, jak również osobliwym pośrednikom między gwiazdami, planetami, jakimi mogą się stać kamienie szlachetne.

Od wielu lat zbieramy opowieści o magicznych właściwościach kamieni szlachetnych oraz ich związkach z ciałami niebieskimi. Niektóre opowieści to bardzo dziwne, ale piękne historie, niekiedy także niezmiernie dramatyczne. Niekiedy bowiem trudno wytłumaczyć w sposób racjonalny miłość ludzi do klejnotów i to nawet wówczas, gdy posiadacze owi kochają swe kamienie nie tyle miłością skąpca – Har- pagona – ile irracjonalnym uczuciem do lśniących drobin wydobywanych z głębin Ziemi. Nie wiadomo, kiedy człowiek znalazł pierwszy drogocenny kamień, ale z pewnością wiadomo, że musiał go od razu pokochać, nie zawsze najlepszą miłością. Przypisywał bowiem kamieniom moc czynienia zarówno dobra, jak i zła, w zależności od tego, w czyich rękach się znajdowały. Miłość do kamieni drogocennych tłumaczono niekiedy tym, że były one dziełem szatana, który posłużył się nimi, aby wzbudzić w ludziach pokusy i chciwość. Jak wynika z historii słynnych kamieni drogocennych, trud szatański nie poszedł na marne, gdyż zdobyciu kamieni często towarzyszyła śmierć ludzie opanowani gorączką zdobycia różnobarwnych kamieni niszczyli własne i cudze życie.

Leave a Reply