Ludzie średniowiecza

postheadericon Ludzie średniowiecza

Ich majątek – po rozwiązaniu zgromadzenia – okazał się dziwnie skromny, jako że znaczniejszą część zagrabili wcześniej król Francji Filip IV i władca Anglii Edward II. Stąd jednak aż do dziś pokutują legendy o ukrytych gdzieś w Europie bogactwach, których poszukują grupki zwolenników historii średniowiecznych bogactw.

O ile jednak gotówkę i kruszce templariusze pożyczali władcom Europy na wysoki procent, o tyle ponoć chowali w głębokich kryjówkach bajeczne klejnoty Wschodu, należące wcześniej do pięknych dam Saracenów.

Faktem jest, iż wyprawy krzyżowe rozbudziły namiętność posiadania klejnotów obok jedwabnych szat czy miękkich posłań z kobierców i puszystych dywanów Orientu. Tylko drogocenne kamienie wspomagały czarami pasje ludzkie, służąc miłosnym magiom czy praktykom uzdrowieńczym,

Ludzie średniowiecza z zabobonną czcią przyglądali się praktykom alchemicznym i układaniu horoskopów przez astrologów. Często obie te umiejętności łączyli wraz z darem wieszczym słynni mężowie z zamierzchłych czasów. O niektórych, tradycja przekazywana z ust do ust, opowiadała dziwy niesłychane. 1 tak sam wielki Mojżesz ze Starego Testamentu parał się także alchemią, nie mówiąc już o proroctwach, czy też cudach magii – dotykały one zarówno Egipcjan, jak i Żydów, żeby tylko wspomnieć słynne plagi egipskie. Na dworze Kserksesa w Persji żył słynny egipski alchemik Ostanes. Grek Demokryt z Abdery miał być wtajemniczony w tajniki alchemii przez kapłanów egipskich, a byl to badacz niezmordowany, nie pomija) w swych studiach żadnego kamienia lub rośliny. Podobno on pierwszy w świecie wpadł na pomysł, jak robić sztuczne szmaragdy. Zrealizowali ów pomysł starożytnego Greka znacznie później niemieccy specjaliści od przemysłu zbrojeniowego.

Leave a Reply