Jowisz Jowisz

postheadericon Jowisz

Anglik Robert Hook narysował nawet owe smugi chmur jakie zaobserwował 26 czerwca 1666 roku. Kolejni uczeni dodawali coraz to nowe i zdumiewające szczegóły o tej planecie. Już w XIX wieku stwierdzono, iż Jowisz ma 388 razy większą masę od Ziemi, a 1250 razy większą objętość – ta wielka planeta jest tedy zdumiewająco lekka. Nikt nigdy nie widział powierzchni tej ogromnej planety, jako że widzieć się dają tylko olbrzymie chmury gazowe, rozciągnięte w smugi. Ponadto raz pojawia się, a raz znika na powierzchni planety tajemnicza „czerwona plama”. Uczeni podejrzewają, iż jest ona odbiciem na jowiszowych chmurach gigantycznego wylewu lawy na powierzchni planety.

Dziś astronomowie sprzeczają się o barwę owej planety, a także bardzo obrazowo, wręcz po malarsku, starają się zapisać kolory różnych prądów zwanych „smugami”. Są one niezwykle barwne i przechodzą przez różne fazy i zmiany barw, od czerwieni, przez brąz, aż do szarej i niebieskawej i z powrotem, w odwrotnej kolejności, aż do czerwonej. Pełen cykl od czerwieni do błękitu i z powrotem do czerwieni trwał dla każdej smugi niemal dokładnie 12 lat, czyli prawie tyle, ile okres orbitalny Jowisza. Odkryto także, że okres minimalnego zabarwienia występuje wkrótce po jesiennym zrównaniu dnia z nocą na danej półkuli.

To bardzo ciekawa planeta, wciąż kryjąca przed badaczami swe kolejne sekrety. Nie pozwala im spocząć w pełni badawczego zadowolenia, że poznali już wszystko lub prawie wszystko, co jest związane z budową czy nawet wyglądem tej planety. A cóż dopiero za nowa przestrzeń badawcza roztacza się przed oczami, gdy rozpocznie się badać księżyce Jowisza tu mogą wystarczyć same tylko spory o nazwy dla Jowiszowych satelitów.

Leave a Reply