Eratostenes Eratostenes

postheadericon Eratostenes

Eratostenes żył w latach 276-193 p.n.e. i był człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach był fizykiem, historykiem, geografem i filozofem, matematykiem i astronomem. Wychodził on z założenia, iż Ziemia jest kulą. Obserwując na podstawie cienia odchylenie Słońca od zenitu w Aleksandrii określił nawet długość obwodu kuli ziemskiej. Jego obliczenia były zdumiewająco dokładne, gdyż po przeliczeniu na miary metryczne długość równika wynosiłaby około 39700 km (obecnie przyjmuje się ok. 40000 km). łnny uczony, Arystarch z wyspy Samos, otwarcie głosił idee heliocentryzmu, lecz spotkał się ze sprzeciwem innych mędrców greckich, hołdujących geocentrycznej koncepcji wszechświata, narzuconej przez astronomów babilońskich. Zdawał sobie sprawę z ogromu Wszechświata, a nawet próbował obliczać zależność wielkości Ziemi i Księżyca oraz Ziemi i Słońca.

W II w. p.n.e. żył jeden z największych astronomów starożytności Hipparchos, rodem z Bitynii. Zestawi! on wielki katalog gwiazd oraz odkrył zjawisko precesji. Obliczył z ogromną dokładnością, co do 1 sekundy, czas trwania miesiąca księżycowego.

Pierwszy też wykorzystał szerokość i długość geograficzną do określenia różnych punktów na Ziemi. Obliczył on też z wielką dokładnością odległość Ziemi od Słońca i Księżyca. Popierał jednak koncepcję geocentryzmu.

Leave a Reply