Car Fiodor Car Fiodor

postheadericon Car Fiodor

Godunow czul się jednak jeszcze mniej pewnie od Iwana Groźnego. Plany Borysa dotyczące wyjazdu do Anglii wraz z całą rodziną i oczywiście legendarnymi wprost skarbami stają się zrozumiałe, gdy pomyślimy, z jakim zdumieniem i ulgą przyjął on wiadomość o zgonie Groźnego. Bojarzy zaczęli lekceważyć chorowitego oraz słabego na ciele i umyśle Fiodora.

Żoną cara Fiodora była Irina z rodu Godunowych. Car Fiodor był człowiekiem słabym, nie zagrażał więc nikomu z możnych panów Rosji. Irina chciała urodzić następcę tronu, by w ten sposób wzmocnić pozycję własną i swego rodu.

Nawet słynna Królowa Elżbieta przysłała na dwór carski swego lekarza, by dbał o zdrowie przyszłej matki. Bojarzy nie dopuścili jednak heretyków z Anglii na prawosławny dwór. Rubin, zgodnie z baśniami Indii, miał pomagać w urodzeniu zdrowego dziecka, ale nie pomógł Irinie Godunowej i gdy zmarł car Fiodor na nim zakończyła się linia rodowa, wywodząca się od Iwana Kality, czyli wcześniej od legendarnego Ruryka. Osiadła w monasterze Nowodziewiczym była caryca Irina odegrała swoistą rolę przy powoływaniu na tron Godunowa. W pewnym momencie – już po wyborze przez dumę bojarską – Borys zrzekł się tronu. Wówczas bojarzy udali się do klasztoru do Iriny. Mniszka Aleksandra bez zwłoki nakazała bratu, by pojechał na Kreml i przystąpił do koronacji – „Nadszedł czas, ażeby cię przyoblec w purpurę carską”. W ten sposób udało się obejść przeszkody na drodze do koronacji Borysa, której przeciwstawiał się przewodniczący dumy zresztą już parokrotnie przedtem Godunow zabierał się do pełnienia rządów, napotykając na przeciwstawienie się konkurentów z wielkich rodów.

Leave a Reply